Otteluraportti NJS – HJS 1–1 (0–0)
Maanantai-illan kamppailussa nähtiin taisteleva ja uudistunut NJS, joka nappasi tärkeän tasapelipisteen HJS:ää vastaan kotiyleisön edessä. Luvassa oli paljon enemmän kuin sarjataulukko antoi odottaa – NJS:n esitys osoitti selkeää nousujohteisuutta ja peli-ilmettä, joka lupaa hyvää tulevaan.
Ottelu käynnistyi räväkästi, kun jo neljännellä minuutilla NJS oli iskeä avausmaalin kulmapotkusta – pusku kilahti kuitenkin epäonnisesti tolppaan. Kotijoukkue painoi päälle useaan otteeseen ensimmäisellä jaksolla nähtiin hieno syöttöketju, joka päättyi Daniel Ripatin laukaukseen hieman maalin ohi.
Toisella jaksolla NJS sai lopulta ansaitun palkintonsa kun Ripatti oli terävänä rangaistusalueella, ja pallon kimpoaminen HJS-pelaajasta tarjosi iskun paikan, josta hyökkääjä ei erehtynyt 1–0 kotijoukkueelle ja ansaitut tuuletukset Klaukkalan illassa.
Vaikka HJS loi muutamia paikkoja, NJS:n puolustus ja maalivahti Diar Azabani pelasivat uhrautuvasti ja vahvasti. Azabani venyi huipputorjuntoihin muun muassa Aleksi Ikosen laukaukseen ja pysäytti Eetu Kajannon läpiajon.
HJS tasoitti upealla laukauksella ja sai vielä rangaistuspotkun, mutta veto meni ohi maalin. NJS taisteli viimeiseen sekuntiin asti ja piti pintansa, kunnes tuomarin pilli soi vapauttavan loppuvihellyksen.
Vaikka pisteitä ei tullut kolmea, oli ottelu NJS:ltä monella mittarilla yksi kauden parhaista. Joukkueen rakenne, pallollinen peli ja puolustus ovat selvästi ottaneet isoja askelia eteenpäin. Tämä peli osoitti, että Klaukkalassa rakennetaan nyt uutta NJS:ää määrätietoisesti – ja työ alkaa näkyä tulostaululla.
NJS:n kokoonpano:
Kurvinen (c), Azabani (mv), Lilja, Ajack Deng, Mukuna, Ripatti, Ryhänen, Heikurinen, Bäckström, Mäki-Uuro, Grönthal
Vaihdosta kentälle: Antwi, Vilmi, Kääriäinen, Johansson
Penkillä: Väänänen, Pihlajamäki
Päävalmentaja Rami Hakanpää:
"Tappioputki poikki ja tasapeli tuloksena. Ensimmäisellä puoliajalla loimme muutaman hyvän maalipaikan, mutta tolppaa lähemmäksi emme päässeet. Myös vastustajalla oli omat paikkansa, mutta 0–0 lähdettiin tauolle. Toisella puoliajalla HJS tuli hyvällä jalalla ja emme päässeet peliin mukaan. Iskimme kuitenkin maalin ja saimme hyvää otetta pelistä. Vastustaja pääsi kuitenkin tasoittamaan pelin hienolla laukauksella ja sen jälkeen HJS oli kuskin paikalla. Vastustajalla oli toisella puoliajalla missattu pilkku ja muutama vaarallinen paikka, joten olemme pisteeseen tyytyväisiä."
🔜 Seuraava koitos:
Jo tulevana sunnuntaina 8.6. Klaukkalan urheilupuistossa luvassa on todellinen jalkapallopäivä!
⚽ Naisten edustusjoukkue kohtaa FC Espoon klo 14
⚽ Miesten edustusjoukkue isännöi Musaa klo 17
🎟 Tuplapelipäivän yhteislippu: 15 €
🎟 Yksittäiset liput: 10 € / 5 €
🎟 Kausikortti: 50 €
👶 Alle 16-vuotiaille ja NJS:n jäsenille seuran varusteissa: vapaa pääsy
Tule seuraamaan kotijoukkueiden taistelua ja nauti futisjännityksestä koko päivän ajan – kentän laidalla sykkii palokärkisydän! 💙💛
03.06.2025 17.40 | OTTELURAPORTTI NJS VS HJS |
01.06.2025 18.36 | OTTELUENNAKKO NJS VS HJS |
24.05.2025 12.37 | OTTELURAPORTTI TPV - NJS 5-0 |
22.05.2025 19.47 | OTTELUENNAKKO TPV VS NJS |
18.05.2025 16.50 | OTTELURAPORTTI NJS - FC KIFFEN |
16.05.2025 08.55 | OTTELUENNAKKO NJS VS FC KIFFEN |