Ajojärjestelyt muuttuvat - koronatestauspiste avautuu Monikon alueella
Nurmijärven Jalkapalloseura ryJulkaistu: 20.05.2021 12.52

Ajojärjestelyt muuttuvat - koronatestauspiste avautuu Monikon alueella

Monikon alueella noudatettava erityistä varovaisuutta 21.5. alkaen

Nurmijärven koronatestauspiste Klaukkalassa muuttaa uusiin tiloihin monitoimitalo Monikon piha-alueelle Klaukkalaan 21.5.2021. Alueelle on jo tuotu testauskontit sekä turva-aitoja ajojärjestelyiden turvaamiseksi.

NJS pyrki viimeiseen asti keskustelemaan kunnan kanssa vaihtoehtoisesta testauspaikasta, sillä testauspisteen sijainti kenttäalueen välittömässä läheisyydessä on käytännön toiminnan ja pelaajien turvallisuuden kannalta erittäin huono. Testauspaikan sijoittaminen toiseen paikkaan vaatii kuitenkin monenlaisten reunaehtojen täyttymistä eivätkä keskustelut tuottaneet toivottua tulosta. Tiedotamme laajasti muuttuneista ajojärjestelyistä sekä varovaisuuden noudattamisesta seuran nettisivuilla, jäsenviestinä sekä sosiaalisessa mediassa.

Kenttäalueen parkkipaikalle ajo tapahtuu huomisesta alkaen vain parkkipaikan pohjoista liittymää käyttäen (kuvassa vihreä viiva). Aikaisempi kulkusuunta pukukoppien edestä on pois käytöstä (kuvassa musta rasti) ja ensimmäisen parkkipaikkaliittymän kautta tapahtuu ajo ainoastaan testauspisteelle (kuvassa punainen viiva). Paikan päälle on luvattu liikenneopasteita.

Lisätietoja https://www.nurmijarvi.fi/keusote-klaukkalan-koron... (20.5.2021 julkaisussa vielä ajojärjestelyiden osalta päivittämätön kuva, seuran julkaisussa oikea).